Izbové rastliny – Dracéna

Izbové rastliny – Dracéna

Ahojte!

V najbližších dňoch, týždňoch Vám budeme jednotlivo predstavovať rastliny a kvety, ktoré nájdete u nás na predajni.

Dnes sa zameriame na zelené, nekvitnúce izbové rastliny, akou je aj Dracéna.

Známa rastlina, ktorú má istotne mnoho z Vás doma v obývačke.

Ale viete aj niečo bližšie o nej? Ak ste si pomysleli, že nie, nevadí! My Vám ju dnes predstavíme 🙂

Je to obľúbená izbová rastlina, ktorá pochádza z Madagaskaru a ďalších ostrovov Indického oceánu. Pôvod názvu rastliny pochádza zo starovekého gréckeho slova drakaina alebo “dračica”, vďaka červenej gumovitej živici v stonkách dracény, ktorú prirovnávali ku krvi draka. Kedysi dávno  sa táto živica používala ako zubná pasta, liek alebo farbivo. Dnes sa stále používa napríklad pri svetlotlači.

Starostlivosť o ňu je pomerne jednoduchá a prežije, aj keď na ňu trocha pozabudnete. Dracéna je schopná zlepšovať kvalitu ovzdušia v miestnosti. Stačí, keď jej listy utriete vlhou handričkou a necháte ju voľne vymienať vzduch v miestnosti.

Vďaka svojim minimálnym požiadavkám na pestovanie a jej charakteristickým výzorom je to takmer dokonalá izbová rastlina 🙂

Treba aj poznamenať, že v miestnosti dosahuje výšku 1-1,8 metra, zatiaľ čo vo voľnej prírode skoro až 15 metrov.

Dracéna má veľa druhov (viac ako 100).

Dracaena cinnabari

Vyznačuje sa čistými líniami vďaka ktorým sa hodí do domácností, ktoré sú zariadené vzdušne a minimalisticky.

Prirodzené svetlo je pre ňu ideálne, avšak môže zniesť aj slabšie svetelné podmienky. Ideálne je pre ňu jasné, avšak nepriame svetlo. Ak ju dáte na priame svetlo, hrozí, že jej listy sa spália. Niekedy môže hroziť, že bude trpieť nedostatkom vlhkosti, vtedy môžu jej konce listov začať hnednúť. Vtedy je vhodné, rozprašovačom postriekať jej listy.

Pestovanie

Je vhodné pre ňu vybrať taký črepník, ktorý je max. o 1/3 väčší ako jej koreňová lopta. Pre dracénu je najvhodnejší substrát, ktorý neobsahuje kompost alebo kôru. Pri presádzaní ju treba do kvetináča umiestniť tak, aby jej koreňová lopta bola približne 3 cm od horného okraja nádoby. Tak docielime, že keď ju budeme polievať, tak sa voda nevyleje. Prisypte novým substrátom, poriadne rastlinu polejte, vodu nechajte vsiaknuť a môžete ju uložiť na jej nové miesto 🙂

Zalievanie

Čo sa týka polievania, ako sme už spomínali vyžaduje menej vody. Avšak je dôležité pôdu nechávať troška vlhkú (nie mokrú). Ak sa bude polievať až príliš, môže dôjsť k hnilobe koreňov, žltnutiu a opadávaniu listov. Poteší sa, keď jej rozprašovačom vody, postriekate listy.

Avšak, netreba sa zľaknúť, ak od spodu jej listy budú žltnúť. Je normálne, že sa zbavuje starých, aby mohli zároveň vyrásť nové.

Hnojenie a strihanie

Pri hnojení je bude úplne stačiť hnojivo určené pre izbové rastliny. Treba ju hnojiť iba počas vegetačného obdobia (marec až september). Dracéna veľmi dobre reaguje na prestrihanie. Čiže ak by Vám prišla príliš vysoká, stačí ju vo vami zvolenej výške odstrihnúť a nová koruna začne neskôr rásť.

Rozmnožovanie

Ak by ste si ju chceli rozmnožiť, stačí odrezať zdravú stonku, očistiť ju od spodu od listov. Takúto vetvičku skrátite na polovicu pôvodnej dĺžky. Takýto odrezok, umiestnite do záhradného kompostu. Musí byť obrátený v smere, ktorým rástol na pôvodnej rastline, čiže by ste si mali pred začiatkom rezania, tú stranu označiť. Ku takejto vetve, pridajte koreniace hormóny, ktoré pomáhajú ku zakoreneniu. Rozmnožujte ju v lete.

Choroby a problémy

Zriedkavým problémom pri dracénach sú choroby/škodcovia. Môže jej uškodiť fluorid, ktorý je vo vode, vďaka ktorému listy zožltnú alebo zhnednú. Skúste v takom prípade používať destilovanú vodu.

Pokiaľ máte v domácnosti malé zvieratká, treba si dať pozor. Dracéna je pre ne jedovatá. Môžu sa u mačiek a psov, pokiaľ ju skonzumujú, vyskytnúť príznaky ako slintanie, nechuť do jedla a zvracanie. Preto, keď máte domácich miláčikov, treba k nim vybrať vhodnú izbovú rastlinu.

A kto sa dočítal až sem, dúfame, že sme mu čo-to viac prezradili, možno navnadili na kúpu tejto izbovej rastliny. Nájdete ju aj u nás v predajni..

Ku všetkým črepníkovým rastlinám, ktoré u nás na predajni nájdete, viete hneď dokúpiť aj vhodný črepník, prípadne substrát a radi Vám poradíme s ich starostlivosťou.

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať!

Nabudúce si priblížime krásnu Schefflera – Šefleru.


Comments are closed.