Jazyk a význam kvetov

Jazyk a význam kvetov

Bohyňa lásky Afrodita bola aj bohyňou kvetov, veď jednou z najkrajších typov zvádzaní a prejavov citov je darovanie kvetov.

Kvetom vieme nielen zvádzať a prejavovať náklonnosť, vieme ním aj vysloviť veci bez slov.

Takže Páni prejdite si zoznam a nájdite ten správny kvet, ktorý za Vás povie všetko aj to, na čo sa sami neodvážite.

Milé Dámy a vy sa naučte dešifrovať reč kvetov, aby ste správne pochopili aký odkaz pre Vás skrýva darovaný kvet či kytica.

Poďme teda od tých najčastejších až po tie zredukovanejšie, možno ostanete prekvapení:

Anemonka

Jej význam v kvetinovom jazyku:Zlámaná nádej.

Táto kvetina je symbolom ukončenia dlhého obliehania. Pre nešťastného milenca je pravdepodobne posledným pokusom. V histórii sa stala symbolom smrti už od dávnych čias. Kresťanstvo v ňom vidí symbol Kristovho utrpenia a smrti.

Cínia

V predzáhradkách dedinských domov si ho sadili dievky na vydaj hneď vedľa gladiol (mládencov kvet). Bol náznakom, že mládenci môžu zaklopať na dverách, pretože obyvatelia domu sú pripravení na svadbu, dievčina je výdaja súca a hľadá sa ten pravý kandidát

Dália

Elegancia, dôstojnosť

Symbol variability. Darovaná v kytici znamená zmenené emócie. Nie je šťastnou voľbou pre svadobné kytice, pretože poukazuje na to, že nevestino rozhodnutie sa môže zmeniť. Je vhodná skôr pre smútočný zväzok kvetov – znázorňuje pominuteľnosť označujúcu znovuzrodenie.

Frézia

Vždy mi môžeš veriť. Prirodzená sila kvetiny pochádza z Južnej Afriky, presnejšie z krajiny Foca. Svoje meno dostala po nemeckom fyzikovi. Voňavá kvetina je viditeľne plná prírodnej energie, pretože je veľmi zriedkavo napadnutá chorobami alebo patogénmi. Až donedávna to bola nepopulárna rastlina, mnohí si mysleli, že je obyčajná, ale našťastie farba, vzhľad a vôňa sú opäť populárne, takže je táto kvetina opäť viazaná do kytíc.

Gladiola

Symbol pevnosti a odhodlanosti. Vo svadobných kyticiach dokonca symbolizuje skrytú túžbu nevesty, porodiť mužského potomka. Taktiež pri narodení chlapca je to najčastejšie darovaný kvet.

Hortenzia

Kvetina neopatrnosti. Kvet mladých dievčat, ktoré neplánujú manželstvo.Tiež známa ako ženské meno, pochádzajúce z latinsko-francúzskeho pôvodu rímskeho mena Hortensius. Latinské hortensis znamená záhradu alebo ozdobu záhrady.

Chryzantéma

Pokoj a odpočinok.

Na ďalekom východe je považovaná za kráľovský kvet. Jeseň, vytrvalosť, dlhovekosť, nadradenosť a cnosť. Tiež sa nachádza v erbe japonského cisára.

V našej oblasti sa stala kvetinou cintorínov, pretože jej kvitnutie je v čase pamiatky zosnulých.

Biela je symbolom pravdy, žltá zanedbanej lásky a červená lojálnej lásky k Bohu.

Iris

Chce povedať, že tvoje priateľstvo pre mňa znamená veľa. Taktiež: vernosť, nádej, múdrosť a odvahu.

Tento modrý alebo žltý kvet je symbolom nádejného posolstva. Pokladá sa tiež za veľmi ženskú rastlinu.

V svadobnej kytici je pre nevestu nádejou pre budúcu voľbu, pretože sa teší na nájdenie skutočného mužského páru.

Kala

Symbolizuje krásu, eleganciu a ženskosť. Pod 30 rokov nie je zvykom Kalu darovať. Dáva sa ženám nad 30 rokov, ktorým chceme prejaviť nielen náš obdiv, ale aj náš rešpekt.

Karafiát (Klinček)

Všeobecný význam: atraktívna, ženská láska, vážna láska, prelietavosť toto všetko znamená farebný karafiát.

V jazyku kvetín: Je symbolom najhlbšieho priateľstva, pretože nemení farbu, kým jej smrť neodoberie aj posledný lupienok.

Jeho ľudové pomenovanie dostal práve podľa tvaru klinca a možno aj preto v kresťanstve symbolizoval biely klinček pašie, Kristovo ukrižovanie. Na druhej strane je však červená verzia známa ako symbol svetskej lásky, láskyplnosti a márnosti. Vo francúzskej revolúcii boli červené karafiáty symbolom rojalistov a na začiatku nášho storočia sa stali symbolom socialistov.

Konvalinka

Symbolizuje nepoškvrnené počatie, Máriinú dobrotu a čistotu. Raj sa prevteľuje do vône a podoby konvalinky. Je trvalým motívom maďarských ľudových piesní a ľudovej tvorby. Je špeciálne odporúčaná pre svadobné kytice, kvetinovú výzdobu alebo pre ozdobu do vlasov. Odzrkadľuje brilantnú krásu nevesty.

Ľalia

Ľalia je kvetina s históriou. Nájdete ju aj v umeleckých dielach, ktoré sa datujú od roku 2000 pred Kristom. Pochádza z Japonska a tejto východnej kráse pripisujeme celú radu správ. Je to napríklad symbol čistoty a nevinnosti, plodnosti, úmrtnosti, duchovnej lásky, jednoty a nádeje.

Margaréta

Symbol nevinnosti aj čistých úmyslov. Svojím darom chceme naznačiť druhému, že naše emócie sú jasné. Ponúkame úprimnosť, na ktorú sa dá vždy spoľahnúť. Spojenie s farebnými kvetmi v kytici predstavuje aj mladosť a veselosť.

Narcis

Jeho význam v kvetinovom jazyku: „Tvoja koketnosť, tvoja zasnená bytosť je ako táto krásna kvetina: hrdo sa vytiahne, aby ľahko pobláznila iným hlavu.“

Narcis je otrok medzi kvetmi. S mierne krivým krkom vyzerá akoby so sklonenou hlavou napodobňoval sluhu, keď čelil svojmu pánovi. Preto sa táto jarná rastlina príležitostne nazýva služobníkom kvetov, ale tiež predstavuje sebectvo, márnosť a chlad.

Nevädza

Duchovné svetlo, symbol čistých myšlienok. Je typická rastlina poľných kytíc. Spolu s vlčím makom z nich dievčatá viažu kytice alebo ich vpletajú do kytíc spolu so pšeničnými klasmi. Špeciálne vhodná je pre svadobné kytice. Jej posolstvo v kytici je, že myšlienky vašej nevesty sú jasné a otvorené a má čestné zámery.

Nezábudka

Už názov samotného kvetu odhaľuje posolstvo tejto nežnej rastlinky. Ak ju niekomu darujeme, chceme ňou naznačiť, aby náš vzťah bol dlhý a nikdy na nás milovaná osoba nezabudla.

Orchidea

Kvety s mnohými významami. Symbolizuje luxus, uznanie a rešpekt voči druhým, ale aj sofistikované emócie. Orchideu darujeme, ak chceme uznať iné kultúry.

Papuľky

Ako aj ich typický názov prezradzuje sú prejavom ostrosti, prehnanej výrečnosti a faloše. Pozor na ňu 🙂

Pivonka

Jej významom je bojazlivosť a plachosť.

Najčastejšie ňou chceme ale povedať:Veľa šťastia v manželstve!

Ruža

Základným a naj častejším prejavom lásky je červená ruža. Čo i len jeden kvet kráľovnej kvetov je celým vyznaním. Biela ruža symbolizuje čistú a úprimnú lásku.

Slnečnica

Je symbolom duše, ktorá sa obráti na Boha, ale môže to byť aj symbolom lojality a oddanosti podaných svojmu vladárovi.

Jej význam v kvetinovom jazyku: Vždy sa obrátim na slnko. Ako miluje slnečné svetlo, tak darca miluje svoj život a iných v ňom. Tak isto je nositeľom radosti.

Tulipán

Tulipány sú k dispozícii v mnohých farbách a tvaroch, a preto sú veľmi obľúbené.

Kvôli svojmu tvaru srdca prejavuje horiace emócie a lásku.

Jeho jasným významom je: Ste dokonalým milencom a láskou.

Darovaný tulipán je priamym vyznaním lásky a vášne

Vlčí mak

Mak je zvyčajne darovaný niekomu, komu chceme poďakovať za veselosť a slobodu, ktorú sme od neho dostali. Jeho farba tiež symbolizuje šťastnú lásku.

Jednoducho kvet veselých bláznov.

Comments are closed.