Kvetinár radí… Starostlivosť o izbové rastliny 2.

31.01.2018

Pokračujeme v starostlivosti o bytové rastlinky najčastejšie sa nachádzajúce v našej domácnosti.

Dnes to budú práve tie kvitnúce.

Cymbidium (Orchidea) – Cymbídia

Cymbidium pochádza z tropickej Ázie, Austrálie. Existuje 50 druhov tejto orchidey. Pre pestovanie tejto orchidey je ideálne svetlé stanovište bez priameho slnka, znesie aj mierny tieň. Zalievame výdatne vlažnou vodou bez obsahu chlóru a vápnika, na jeseň zálievku obmedzíme. Cymbidium neznáša suchý vzduch. Doprajeme jej teda vyššiu vlhkosť vzduchu, často rosíme (predovšetkým v horúcich letných dňoch ). V období rastu hnojíme raz týždenne tekutým hnojivom pre orchidey. Aby nám orchidea tvorila kvety zabezpečíme teplotu okolo 15 stupňov C, trvanlivosť kvetov zaistíme o pár stupňov nižšie.

Rosa – Mini ruža

Ruža ako je známe je kráľovnou záhrad. Jej črepníková podoba nám však dáva možnosť túto krásu preniesť aj do našich interiérov. Tie črepníkové sa od tých záhradných ruží líšia, že sú vyšľachtené tak, že sú zakrpatené. Mini ružiam doprajeme svetlé, slnečné (nie prudké slnko) a vzdušné miesto. V lete najlepšie na balkóne. Počas rastu výdatne zalievame, v zime udržiavame substrát iba slabo vlhký. Hnojíme od februára do augusta každých 14 dní štandardným tekutým hnojivom. V zime vyžaduje prezimovanie na chladnom avšak svetlom stanovišti. Teplota 6-8 stupňov C je v zime žiaduce.

Saintpaulia – Africká fialka

Týmto rastlinám sa veľmi dobre darí vo vykurovaných priestoroch a preto sa stala dosť obľúbenou izbovou rastlinou u nás. Pochádza z Južnej Afriky. Africkej fialke doprajeme svetlé miesto, nie však priame slnko. Zalievame ju do pod-misky. V období rastu ju môžeme jemne rosiť. V období kvitnutia ju hnojíme raz za 14 dní tekutým hnojivom. Optimálna teplota počas roka je medzi 18-24 stupňov C.

Kalanchoe beharensis – Kalanchoe

Tento druh kolopejky má veľké svetlé zubaté semišové listy. Pochádza z Madagaskaru . Rastlinu pestujeme na svetlom mieste s trochou priameho slnka. Má rada dobre vetrané miesta s normálnou izbovou teplotou. Zalievame veľmi mierne, medzi zálievkami nechajte zeminu na povrchu uschnúť. Počas vegetácie prihnojujeme raz za tri týždne, v zime nehnojíme. Ideálna zimná teplota je medzi 10-15 stupňov C. Obsahuje jedovaté šťavy, ktoré po požití môžu podráždiť žalúdok.

Cyclamen Perscium – hybridy – Cyklamén perzský

Cyklamén pôvodne rástol v hornatých oblastiach Východného Stredomoria. Ideálnym stanovišťom je svetlé miesto bez priameho slnka. Pri chladnejších teplotách zalievame často a výdatne, prebytočnú vodu z misky vylejeme. Rastlina má rada zvýšenú vlhkosť, nekropíme priamo rastlinu, ale iba vzduch okolo nej. Cyklamén hnojíme po celý rok slabým roztokom tekutého hnojiva. V období kvetu hnojíme raz za 10 dní, počas rastu hľuzy hnojíme každý týždeň. Pokvitne nám dlhšie pokiaľ mu zabezpečíme chladnejšie prostredie okolo 12 stupňov C. Teploty nad 15 stupňov C mu už nesvedčia. Mladé hľuzy sú zdraviu nebezpečné .

Zantedeschia aethiopica – Kala

Kala je veľmi známa rastlina, ktorá sa však v domácich podmienkach pestuje veľmi zriedka. Kala miluje výslnie, ale aj polotieň. Hneď ako sa objavia zelené listy, začneme ju rosiť, inak začnú vysychať. Môžeme začať prihnojovať minerálnymi hnojivami aj na začiatku sezóny potrebuje Kala hlavne dusíkaté pri kvitnutiu fosfátové draselné hnojivá. Od jari do jesene jej zaistíme hnojnú zálievku. Po odkvitnutí zálievku obmedzíme. Teplota by nemala klesnúť na zimu pod 15 stupňov C.

Azaela, Rhododendron – Azalka

Pochádza zo strednej Číny a Japonska. Vyžaduje svetlé a polo-tienisté stanovište. Neznesie priame slnečné lúče. V lete ju umiestnime na vonkajšie stanovište, na zatienené miesto. V jesennom a zimnom období vyžaduje rastlina teplotu 12 až 14 stupňov C. V zimných mesiacoch je azalka menej náročná na zálievku. Stačí ju zalievať 2x – 3x týždenne. Dbajte, aby korene nepreschli. Naopak v letných mesiacoch azalky zalievajte každý deň. Raz týždenne azalky ponorte do nádoby s vodou a nechajte substrát dostatočne nasiaknuť vodu. Voda by mala byť mäkká a rozhodne by nemala obsahovať vápnik. Najvhodnejšia je dažďová voda. V čase vegetácie pravidelne prihnojujeme hnojivom bez obsahu Ca.

Spathiphyllum – Lopatkovec

Táto očarujúca avšak nenáročná rastlina rastie v Kolumbii v kríkoch v tieni stromov. V lete doprajeme polotieň. Priame slnečné žiarenie listy poškodzuje. V zime miluje dostatok svetla. V lete zalievame 2x až 3x týždenne, v zime 1x týždenne. Nedopustíme, aby substrát úplne vyschol. Lopatkovcu vyhovuje vysoká vzdušná vlhkosť. Listy často rosíme, kvety nerosíme (začali by hniť). Lopatkovec je veľmi náchylný na prievan. Hnojíme raz za 14 dní. Nedostatočná výživa spôsobuje, že rastlina nekvitne. Rastlina má veľmi rada teplo. V zime nesmie teplota klesnúť pod 13 stupňov C. 

Ak ste nenašli tu svoju rastlinku kľudne nám napíšte a rozšírime rastlinky o ďalší článok