Valentín … A čo my s tým ?…. :-)

Valentín … A čo my s tým ?…. :-)

Prehrmelo najdlhšie a pre nás asi aj najhektickejšie obdobie v roku, ktoré nám vládne už mesiac pred a v únave a v myšlienkach ešte mesiac po ňom.  

Valentín, mnohými zbožňovaný, inými opovrhovaný, ale každým riešený či tak alebo onak.  

V živote kvetinára a kvetinárstva ako takého deň veľkého zhonu a mnohej práce. Nie je tomu inak ani u nás. Valentín pre nás začína už koncom januára keď sa prvý snažilci, ktorí chcú mať istotu a ešte zabezpečenú fixnú cenu kvetov ohlásia so svojou požiadavkou alebo zadajú online objednávku.  

A práve tou prvou objednávkou sa rozpúta (samozrejme na začiatku len pomalším tempom) jeden veľký kolobeh, ktorý naberá na obrátkach a vrcholí presne 14.2.  

Ale nepredbiehajme a poďme pekne po poriadku. Celé šialenstvo menom Valentím začíname strategickým plánovaním a sumarizáciou toho predchádzajúceho. Prebehneme kde sa spravili chyby ktoré treba eliminovať, nedajbože sa im úplne vyhnúť. Následne sa spraví rozpočet koľko kvietkov a aké treba z Holandska zabezpečiť. (Lebo tento sviatok nie je len o červenej ruži ako si to mnohí mysliam, veru nie) A potom sa len pomaly zberajú objednávky, spisujú do tabuliek a časových harmonogramov aby sa na nikoho nezabudlo a každý bol obdarený tak ako si to náležite zaslúži (alebo teda ako si to jeho partner, partnerka, manžel, manželka, budúci prípadne budúci bývalý vysníva a naplánuje). Potichúčky ako pred silnou búrkou sa čaká na deň zúčtovania. A ten príde. Vypukne.  

Do finišu sa dostávame týždeň pred.

Dorazia prvé kvety. Červené ruže ktoré merajú obrovskú vzdialenosť priamo k nám, teda k Vám. 9700 km je vzdialenosť ktorú musia zdolať letecky – je to cez 12 hodín. Holub túto vzdialenosť zdolá za 138 hodín a 48 minutú no len tá spotreba zrna na zasýtenie toľkých holúbkov pri takom hojnom počte ruží by bola velice nákladná, tak to lietadlo je praktickejšie aj keď menej ekologické.

Zastrihať, dať do vody, chladu a starať sa, to je naším údelom aby sme pre kvietky vytvorili to najvhodnejšie prostredie pre zachovanie čerstvosti a krásy.

Napätie a tlak v kancelárii stúpajú, od všadiaľ na nás vyskakujú srdiečka, malý tučnučký anjelikovia s lukom a šípmi a nepríjemný Alzáčik v 5 minútových intervaloch na youtube medzi pesničkami. Objednávky denne zdvojnásobujú svoj počet, čo nás teší a desí zároveň. Nastupuje fáza pochybnosti a tak zdvojnásobujeme aj my kapacitu personálu. Zvládneme to ? Znejú otázky v hlave, samozrejme že zvládneme veď nie sme žiadne Bčka. Dali sme to iné roky, dáme aj tento rok.  

Deň pred kvety nachystané, dekoračný materiál tiež. Kvietky stoja v pozore čakajúc na svoj údel. Začínajú sa prvé viazacie a tvorivé kúzla v aranžovni, kuriéri si rozkladajú trasy podľa smerov a lokalít. Čo chvíľa príde tá hodina. Všetci dobre vyspať lebo ten ďalší spánok bude ďaleko nedostupný.  

A je to tu, nastalo Valentínske ráno, baby v aranžovni v plnom prúde kmitajú. Chalani jazdia do každého zákutia do každej firmičky, kaviarničky v Bratislave. Rozdávaju úsmev kvietkami a darčekmi ktoré aranžérky pripravia. Na predajni si zákazníci podávajú kľučku, sú všade, občas až v rade pred predajňou, miestami mi to pripomína staré dobré časy komunizmu keď sa čakalo v rade na pomaranče a banány.  

Ťažko sa opisuje ten pocit keď už neviete ani či ste žena a či muž keď vám rukou prejde snáď tisíci tulipán a desaťtisíca ruža, keď už zostavu kytice Jarná krása viete aj od zadu a so zatvorenými očami. Smiech je pri každej jednej kytici 9-viatich ruží s poznámkou toto sme tu dávno nemali 🙂 alebo aká novinka dnes som tuším kyticu s červených ruží ani nerobila 🙂 Takéto a takýmto podobné hlášky sa ozývajú viaziarňou pre povzbudenie jedna druhej. Na stole sa aranžérske papieriky úspešne míňajú juchuuu, ale nie Erik nesie ďalšiu várku na poobedie, toto snáď dnes ani neskončí. Ďalší dúšok kávy veď to predsa nevzdáme, ide sa ďalej a tak viažeme ďalšie Jarné krásy a ďalšie ruže sem tam aj nejaká ta orchydea sa pritrafí.  

Rýchlim krokom sa blíži večerná hodina, ani sme nedúfali ale je tu. Telefóny pomaly utíchajú, dvere za sebou zavrel aj posledný zákazník, nakladáme do vreca posledné odrezky z ruží a s únavou sadáme do áut a iných dopravných prostriedkov ktoré nás zavedú domov.

Úspešne sme aj tento deň zvládli na výbornú, doručili sme každú zásielku a potešili mnoho zaľúbených sŕdc.  

O rok ten blázinec môže vypuknúť znova a my sme pripravený.  

Comments are closed.